W dniach 23 – 24.02.2024r druhowie OSP w Cisnej odbyli spotkania z lokalną społecznością w ramach przedstawienia Koncepcji Inteligentnej Wsi dla miejscowości Cisna.
Niniejsza publikacja została opracowana w lutym 2024 roku przez Ochotniczą Straż Pożarną w Cisnej, w ramach realizacji zadania pt.: „Opracowanie koncepcji Smart Village jako analizy potrzeb i potencjału miejscowości Cisna”.
Środki finansowe przeznaczone na realizację zadania zostały pozyskane dzięki dofinansowaniu ze środków Lokalnej Grupy Działania Nasze Bieszczady w ramach projektu grantowego pod nazwą „Przygotowanie 5 oddolnych koncepcji inteligentnych wiosek (Smart Villages) na obszarze LGD Nasze Bieszczady”.
Ochotnicza Straż Pożarna w Cisnej powstała w 1954 roku, założenie jednostki wynikało z inicjatywy mieszkańców Cisnej. Umundurowana i wyposażona w specjalistyczny sprzęt społeczna jednostka ratowniczo-gaśnicza działa w formie stowarzyszenia rejestrowego mającego na celu w szczególności walkę z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami.
Ponadto jest organizacją pozarządową realizującą swoje cele statutowe w zakresie aktywizacji lokalnej społeczności, kultywowania historii i zachowania regionalnych tradycji oraz dziedzictwa narodowego.
Działalność Ochotniczej Straży Pożarnej w Cisnej to nie tylko akcje ratownicze, zgodnie ze swoim statutem strażacy włączają się również w działalność kulturalną, społeczną i historyczną, przyczyniając się do rozwoju kultywowania tradycji lokalnych na obszarze całej gminy na której prowadzą działalność, corocznie druhowie z OSP są współorganizatorami i biorą udział w świętach lokalnych np. św. Floriana – Dzień Strażaka, 3 Maja, 11 Listopada, procesji Bożego Ciała pełnią honorową służbę przy Bożym Grobie w okresie Świąt Wielkanocnych.
Ponadto aktywizują lokalną społeczność w ramach organizowanych imprez ,,Dni Gminy Ciana”, ,,Dzień Seniora”, ,,Dzień Dziecka”, zajęć rekreacyjno – sportowych i warsztatów edukacyjnych jak i spotkań międzypokoleniowych z osobami starszymi, które posiadają duże doświadczenie w kultywowaniu tradycji.
Czynią służbę społeczną bezinteresowną, jednocześnie pomagając mieszkańcom nie tylko podczas klęsk żywiołowych, ale również na co dzień. Również reprezentują społeczność we wszystkich uroczystościach na szczeblu lokalnym począwszy od miejscowości Cisna, Gminy, Powiatu kończąc na uroczystościach Państwowych.
AGNI