W dniu 24.02.2024r mija druga rocznica wojny w Ukrainie. Straż Pożarna od samego początku w sposób bardzo szeroki zaangażowała się w pomoc humanitarną i sprzętową naszemu sąsiadowi. Poniżej zaprezentuję dane statystyczno – informacyjne jakie zostały opracowane przez Wydział Prasowy KG PSP. Obrazują one skalę pomocy w pierwszych miesiącach wojny.
„ … dokładnie wiemy, kim są prawdziwi przyjaciele Ukrainy!” – powiedział Sergiej Kruk, szef Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, podczas wrześniowej wizyty w Komendzie Głównej PSP. Wyraził w ten sposób wdzięczność dla narodu polskiego oraz strażaków PSP i OSP, za wsparcie udzielane im, w tym szczególnie dramatycznym dla nich czasie.
Cały polski naród, w tym również strażacy PSP i OSP od pierwszego dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zaangażowali się w pomoc ukraińskiemu narodowi i ukraińskim strażakom.
Od 24 lutego do Polski zaczęli masowo przybywać obywatele Ukrainy, szukając schronienia w naszym kraju. Strażacy od razu zostali zaangażowani do działań: zapewniali oraz koordynowali transport osób z przejść granicznych do punktów recepcyjnych oraz do miejsc pobytowych na terenie województwa i kraju. Ponadto, transportowali żywność, łóżka, materace i koce do punktów recepcyjnych i miejsc pobytowych. Udostępniali i rozstawiali namioty pneumatyczne z nagrzewnicami, służące jako doraźne miejsca do ogrzania się dla osób oczekujących na transport, wspierali i koordynowali pracę wolontariuszy na wyznaczonych przez wojewodów dworcach kolejowych i autobusowych. W wyznaczonych jednostkach organizacyjnych PSP i remizach OSP przygotowano również miejsca pobytowe oraz zakwaterowania m.in. dla rodzin ukraińskich strażaków.
Dwa dni po wybuchu wojny, komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak ogłosił zbiórkę sprzętu dla strażaków z Ukrainy. Odzew był niesamowity, w ciągu zaledwie 5 dni, Jednostki przekazały 1600 palet sprzętu i ponad 100 samochodów strażackich. Na chwilę obecną polscy strażacy przekazali dla Ukrainy już 206 pojazdów pożarniczych oraz 2767 palet sprzętu i wyposażenia pożarniczego, w tym m.in.: ubrania specjalne, hełmy, rękawice ochronne, buty strażackie; kamery termowizyjne; torby medyczne; węże pożarnicze.
Strażakom z Ukrainy przekazano również 226 ubrań żaroodpornych, 862 radiotelefony, 989 szt. opatrunków hydrożelowych oraz 3333 szt. sprzętu wysokościowego m.in. liny, ochrony głowy, taśmy, podpinki, linki strażackie, kombinezony, nosze, liny ratownicze, kaski, przyrządy zjazdowe, urządzenia do ewakuacji, urządzenia asekuracyjne, skokochrony, latarki czołowe i inne.
Od 2 marca 2022r. Państwowa Straż Pożarna koordynuje również pomoc sprzętową przekazywaną dla Ukrainy przez straże pożarne z całego świata. Do chwili obecnej w ramach tej koordynacji przekazane zostały 2133 palety ze sprzętem oraz 188 pojazdów m.in. z Holandii, Włoch, Litwy, Czech, Belgii, Hiszpanii, Portugalii, Estonii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Łotwy, Szwecji, Francji, Kanady i USA.
Wsparcie udzielone ukraińskim strażakom to nie tylko pomoc sprzętowa. Państwowa Straż Pożarna rozpoczęła także współpracę w zakresie wsparcia psychologicznego. 9 czerwca 2022. odbyło się w tym zakresie spotkanie psychologów PSP oraz Służby Psychologicznej Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Naszych ukraińskich kolegów wspieramy również w procesie szkolenia. W Częstochowie zorganizowano już cykl warsztatów dla instruktorów ratownictwa wysokościowego Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).
Niech udzielone wsparcie umacnia ukraińskich strażaków w obronie ich kraju i jego mieszkańców, a przekazany z Polski i innych krajów sprzęt niech przyczynia się do powodzenia wszystkich akcji ratowniczo – gaśniczych.
AGNI
PAMIĘTAJMY I PRZEKAZUJMY
JEDEN NAJGORSZY DZIEŃ POKOJU JST TYSIĄC RAZY PIĘKNIEJSZY NIŻ JEDEN
DZIEŃ WOJNY
Pragnę dodać że i nasza skromna jednostka OSP w Cisnej dołożyła swój mały grosik do tych wszystkich działań pomocowych, co przedstawiamy w poniższym materiale: