„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie?” Adam Mickiewicz, „Dziady część II”
I nastała jesień, dni coraz krótsze, noce coraz dłuższe zmierzch zapada szybko.
Powinniśmy uświadomić sobie jak ważne są elementy odblaskowe, które wpływają na widoczność niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności po zmroku.
Przepisy mówią o obowiązkowym ich noszeniu poza obszarem zabudowanym w przypadku gdy nie ma drogi dla pieszych lub chodnika.
Odblaskami mogą być niewielkie elementy mające wielką wagę w dbaniu o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dzięki nim pieszy jest znacznie lepiej widoczny na drodze, na przejściu dla pieszych i to one w wielu przypadkach ratują ludzkie życie i zdrowie.
Elementy odblaskowe powodują że kierowca pojazdu może dostrzec pieszego z odległości co najmniej 150 metrów w zmiennych warunkach pogodowych. Kierowca ma czas na podjęcie manewru hamowania czy bezpiecznego ominięcia takiej osoby w sposób nie zagrażający jej bezpieczeństwu.
Pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze bez elementów odblaskowych jest praktycznie niewidoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć go dopiero z odległości ok. 20-40 metrów. Jest to niejednokrotnie zbyt mała odległość, aby kierujący miał czas na reakcję, czego następstwem są zdarzenia drogowe skutkujące często utratą zdrowia lub śmiercią pieszego uczestnika ruchu drogowego.
Poniższy materiał filmowy nakręcony przez Wydz. Prewencji KM Policji w Bydgoszczy przedstawia jak z perspektywy kierowcy widoczni są piesi uczestnicy ruchu w warunkach nocnych.
~AGNI~